A messzi múltba nyúló történet, mely a Feng Shui születését meséli el, egy teknőssel kezdődik.
Ezt az állatot pillantotta meg ugyanis a Hszia dinasztia alapítója, a hatalmas uralkodó, Fu Hszi császár (Kr. előtt 2953-2838), mikor egyszer a Sárga folyó partján meditált. A vízből partra mászó lény páncélján különös jeleket fedezett fel, melyekből megalkotta a kínai számmisztika, az asztrológia, a Ji King és a Feng Shui alapjául szolgáló téziseket.
Az őt követő dinasztiák tovább tökéletesítették e tudományokat, hivatalosan elismerték gyakorlóit, sőt külön kiváltságokban részesítették azon tudós mandarinokat, akik több éves, hosszú tanulmányok után nyertek beavatást a térrendezés titkaiba. Általuk határozták meg a császárok, hogy mely városba tegyék uralkodói székhelyüket, hol alapítsanak új városokat, mikor költözzenek, hová temessék őseiket, majd később őket magukat.
E mesterek nélkül egyetlen uralkodó sem mert volna építkezésbe fogni. Ezt később a gyarmatosítók is megtapasztalhatták, hisz sok esetben a helyi lakosság ellenállását pont az váltotta ki Hong Kongban és másutt, hogy valamely Feng Shui szempontból kedvezőtlen területre akarták kényszeríteni az ottaniakat vagy nem megfelelően kialakított munkahelyeket kínáltak részükre.
Mára a hatalmas méretű külföldön élő kínai kolóniáknak köszönhetően széles körben ismertté vált a Ji King és a Feng Shui Európa és Amerika szerte. Lassacskán nincs olyan könyvesbolt, mely ne kínálná tucatjával e téma könyveit, a lakberendezési boltok polcain pedig ott díszelegnek a különféle szélcsengők, kristályok, speciális tükrök, melyeket a Feng Shui tanácsadók javasolnak különféle térproblémák orvoslására.
Sokan éppen emiatt a Feng Shui-t kis mütyürökkel azonosítják, ízléstelen giccsek tömkelegével. Azt gondolják a Feng Shui tudományáról, hogy csupán annyit jelent, hogy valaki pénzfüzéreket aggat a kassza fölé a nagyobb bevétel reményében, illetve a boldogító igen kimondásának pillanatában készült fotó elhelyezése a hitvesi ágy mellett örök garanciául szolgál a házastársi hűségre.
A tárgyak elhelyezése, természetesen, fontos része e tanításnak, ám ha elmélyedünk a térrendezés tudományában, megértjük hogyan működik a világ, milyen erők vezérlik, mi az ember szerepe a Földön, megismerjük saját belső természetünket, feltárul előttünk Életünk küldetése, megnyílik előttünk más emberek sorsa, értelmezni tudjuk a betegségek jelentését és a látszólagos véletleneket.
Ez az ősi önismereti módszer, szellemi út, segít a környezetben megteremtett rend által megismerni a belső világ rendjét, leküzdeni az örök emberi gyarlóságokat, oldani a magányt, a félelmet, az elszigeteltséget, az önzést.
A Feng Shui által valódi türelemre, szeretetre, önzetlenségre, belső békére és nyugalomra lelhetünk, ha hajlandóak vagyunk időt és energiát áldozni ezen tudás elsajátítására, merünk változni és változtatni tanácsai szerint, ha elérkezett mindezeknek az ideje.
Részlet
Halzer Dorottya: Feng Shui Iskolák titkai című könyvéből